بلبرینگ ساچمه ای

بلبرینگ ساچمه ای
یکی از متداول ترین انواع بلبرینگ که امروزه در اکثر وسایل از جمله اسکیت بورد ، مخلوط کن ، دوچرخه ، دستگاه پخش DVD و دستگاه فتوکپی بکار می رود بلبرینگ ساچمه ای می باشد.

در ساختار بلبرینگ ساچمه ای یک ردیف ساچمه بصورت عناصر نورد وجود دارد که بصورت حلقه در بین قطعه فلزی قرار دارد. حلقه درونی بصورت آزادانه در حال چرخش است در حالیکه حلقه بیرونی بصورت ثابت قرار گرفته است. از این بلبرینگ بیشتر برای کاربرد هایی که سرعت بالا و بار کمی دارند استفاده می کنند.

در این نوع بلبرینگ چون سطح تماس توپ ها و حلقه کم است اصطکاکی که در هنگام چرخش بلبرینگ ساچمه ای تولید می شود بسیار ناچیز است و ظرفیت بار محدودی دارد. بلبرینگ ساچمه ای قابلیت پشتیبانی از بارهای محوری در دو جهت را دارد.

از بلبرینگ ساچمه ای برای کنترل کردن حرکت های چرخشی و نوسانی استفاده می کنند. مثلا در موتور های الکتریکی که موتور محفظه ندارد و شفت به آزادی میتواند حرکت کند از بلبرینگ ساچمه ای برای استصال شفت ها به محفظه موتور استفاده می کنند.

فرآیند چرخش در بلبرینگ ساچمه ای به دلیل وجود دو دهانه حلقه که ساچمه های فلزی در بین آن ها قرار دارد انجام می شود. به وسیله این ساچمه ها اصطکاکی که بین سطوح ایجاد می شود از بین می رود و اگر میزان بار وارد شده به بلبرینگ ساچمه ای بیش از حد باشد امکان خرابی و شکستی در بلبرینگ ساچمه ای افزایش می یابد.

معمولا متریال هایی که در ساختار بلبرینگ ساچمه ای بکار می روند کاملا بستگی به نوع کاربرد آنها دارد. اکثر بلبرینگ های ساچمه ای از فولاد ساخته می شوند و همچنین برای افزایش مقاومت بلبرینگ ها در برابر خوردگی از فولاد ضد زنگ استفاده می کنند.

همانند سایر بلبرینگ ها، انجام روغن کاری در بلبرینگ ساچمه ای نیز اهمیت زیادی دارد و برای جلوگیری از نفوذ روغن و آلودگی در آنها، این نوع بلبرینگ ها باید به روش درستی آب بندی شوند. این مورد در صنایعی از جمله معادن، صنعت کشاورزی که میزان آلودگی در آنها زیاد است کاربرد بسیاری دارد.

به دلیل تنوع وجود بلبرینگ در بازار بهتر است قبل از خرید، انواع بلبرینگ ها را بررسی کنید تا بتوانید بلبرینگ مناسب با صنعت مورد استفاده خود را پیدا کنید در صورتیکه در این زمینه نیاز به مشاوره و راهنمایی داشته باشید همکاران ما در تکنیک بلبرینگ آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشند.