رولبرینگ بشکه‌ای کف گرد

رولبرینگ بشکه ای کف گرد

رولبرینگ بشکه ای کف گرد غلتکی یک یاتاقان غلتشی از نوع چرخشی است که امکان چرخش با اصطکاک کم را به وجود می آورد و ناهماهنگی زاویه‌ای را ممکن می‌کند. رولبرینگ بشکه ای کف گرد برای تحمل بارهای شعاعی و بارهای محوری سنگین در یک جهت طراحی شده است.

معمولاً این رولبرینگ بشکه ای کف گرد از یک محور چرخشی در سوراخ واشر شفت پشتیبانی می کنند که ممکن است نسبت به واشر محفظه نا هماهنگ باشد. ناهماهنگی به دلیل شکل داخلی کروی واشر خانه امکان پذیر است. رولبرینگ بشکه ای کف گرد از نوع شعاعی (استوانه ای، مخروطی، کروی و سوزنی) از چهار جزء اصلی، یک حلقه داخلی، یک حلقه بیرونی، غلتک ها و یک قفس (نگهدارنده غلتکی) تشکیل شده است.

در شرایط عملیاتی معمولی، حلقه ها و غلتک های رولبرینگ بشکه ای کف گرد بار را حمل می‌کنند در حالی که قفس فضای خالی دارد و غلتک ها را روی مخروط نگه می دارند.

همچنین رولبرینگ بشکه ای کف گرد برای حمل بارهای رانش خالص طراحی شده اند. مانند رولبرینگ بشکه ای کف گرد شعاعی، رولبرینگ ها نیز از دو حلقه، غلتک و یک قفس (نگهدارنده غلتکی) تشکیل شده اند. با این حال، به جای یک حلقه داخلی و خارجی متحدالمرکز به محور چرخش، آنها دارای دو حلقه یا واشر رانش در دو طرف غلتک می باشد.

کاربرد رولبرینگ بشکه ای

مواد مورد استفاده برای یاتاقان غلتکی معمولاً فولادهای آلیاژی یا کم کربن هستند. برخی از کاربردهای رولبرینگ کف گرد به فولاد با کیفیت یاتاقان کربن بالا با بدنه یا کاملاً سخت شده نیاز دارند. بسته به اندازه یاتاقانی که باید تولید شود، مقادیر مناسبی از عناصر آلیاژی به مذاب فولاد اضافه می شود تا از خواص بهینه در محصول نهایی اطمینان حاصل شود.

هنگامی که از فولاد کربن پایین استفاده می شود، کربن اغلب پس از ماشین کاری به سطوح اجزای غلتک وارد می شود. تا عمق کافی برای تولید یک محفظه سخت شده که بارهای باربری را تحمل کند.

کربن و آلیاژهای اضافه شده قبلی در رولبرینگ بشکه ای کف گرد ترکیب مناسبی از بدنه مقاوم در برابر خستگی سخت و یک هسته انعطاف پذیر سخت را تضمین می کند. گریدهای کربن بالا نیازی به کربوریزه شدن ندارند و معمولاً با گرمایش سخت می‌شوند یا با روش‌های گرمایش معمولی سخت می‌شوند.

مزیت دیگری که از رولبرینگ بشکه ای کف گرد وجود دارد. ایجاد تنش‌های فشاری پسماند در لایه‌های سطحی است. این تنش‌های پسماند باعث تاخیر در انتشار ترک‌های فرسایشی می‌شوند. در نزدیکی شیار بلبرینگ و سطوح غلتکی ایجاد می‌شوند.

این به بهبود مقاومت خمشی در زیر دنده بزرگ کمک می کند. توانایی تحمل بارهای ضربه سنگین را بدون آسیب تضمین می کند. بدنه سخت اجزای رولبرینگ بشکه ای کف گرد مقاومت در برابر سایش را ایجاد می کند